Terapinis dantų gydymas – tai profilaktinių ir gydymo priemonių taikymas, siekiant išvengti, atstatyti kariozinės ar nekariozinės kilmės dantų defektus.
Dantų ėduonis (kariesas) – tai danties kietųjų audinių pažeidimas, kuris atsiranda tirpstant mineralizuotiems danties audiniams. Tai daugiafaktorinė liga, atsirandanti sąveikaujant danties audiniams, burnos ertmės mikroflorai ir maistui. Įtakos karieso susidarymui taip pat turi seilių sudėtis, amžius ar net socialinė padėtis ir kt.
Esant paviršiniam kariesui, pacientai dažniausiai nusiskundimų neturi ar galimas nežymus jautrumas saldžiam maistui. Kai kariozinė ertmė yra vidutinio dydžio – atsiranda jautrumas terminiams dirgikliams, saldžiam maistui. Gilaus ėduonies atveju dantis jautrus tiems patiems dirgikliams, taip pat maistas gali strigti susidariusioje ertmėje.
Karieso pažeisti dantys gali būti plombuojami:
- Šviesoje kietėjamčiu kompozitu ( jis pasižymi geromis, tarpusavyje suderintomis estetinėmis ir patvarumo savybėmis. Į sudėtį įeina pigmentinės medžiagos, kurios plombai suteikia skirtingus atspalvius, todėl galima parinkti spalvą, tinkamiausią plombuojamam dančiui).
- stiklo jonomeriniu cementu,
- sidabro amalgama.
Endodontinis gydymas – dantų šaknų kanalų gydymas ir plombavimas, pergydymas. Kai dantų kariesas yra negydomas, išplitęs gilyn ir pasiekęs vidinius danties audinius, pažeidžiama pulpa. Tai minkštasis danties audinys, kuriame yra kraujagyslės, nervų skaidulos, įvairios ląstelės, purusis jungiamasis audinys. Prasidėjęs uždegimas joje pasireiškia klinikiniais simptomais: padidėjusiu jautrumu terminiams dirgikliams, savaime atsirandančiais skausmo priepuoliais, kurie ypač suintensyvėja vakare ir naktį, keičiant padėtį, skausmas gali būti išplitęs, jaučiamas vietose, nesusijusiose su uždegimo vieta.Endodontinio gydymo metu pažeisti audinai yra pašalinami iš šaknų kanalų ir šie hermetiškai užpildomi plombine medžiaga – gutaperča.
Endodontinio gydymo eiga:
-
Karieso (dažniausia nervo uždegimo priežastis) pažeistų audinių pašalinimas;
- Kanalų suradimas;
- Kanalų išvalymas ir išplatinimas;
- Kanalų plombavimas;
- Danties vainiko atstatymas.
Endodontinis gydymas neapsieina be rentgeno diagnostikos. Rentgeno nuotraukos atliekamos:
- Ligos diagnozei nustatyti.
- Šaknies darbiniam ilgiui nustatyti.
- Šaknies plombavimo kokybei įvertinti.
- Endodontinio gydymo efektyvumui vertinti;
- Endodontinio gydymo komplikacijoms vertinti.