Dantų protezų priežiūra

TURINTIEMS DANTŲ PROTEZUS

  1. Pradėjus nešioti išimamus protezus (plokšteles, lanko-atraminius), iš pradžių gali pasunkėti kramtymas, kalbėjimas, gali varginti padidėjęs seilėtekis, šleikštulys, gali pykinti. Pastoviai nešiojant protezus ilgainiui per kelias savaites nemalonūs pojūčiai praeina.
  2. Jei protezai nepatogūs ar sukelia skausmą, reikia kreiptis į savo gydytoją. Prieš tai patartina 4-5 valandas protezus laikyti burnoje, kad būtų galima tiksliai nustatyti nepatogumus sukeliančią vietą.
  3. Greičiau priprasite, jei nuo pirmų dienų pradėsite atsargiai kramtyti naujais protezais. Padeda priprasti ir fiksuojančių pagalbinių priemonių naudojimas (fiksuojantys kremai, geliai ir kt.).
  4. Pradžioje valgykite nekietą maistą. Stenkitės kąsti protezų šonais, mažais kąsneliais. Problemų gali sukelti ir minkšti, bet lipnūs, tąsūs valgiai, tokių venkite, pvz., kramtomosios gumos.
  5. Po išimamais dantų protezais nuolat kaupiasi nešvarumai. Po kiekvieno valgymo patariama išimti protezus, nuplauti tekančiu vandeniu, išskalauti burną. Vakare prieš miegą, protezą nuplaukite tekančiu vandeniu. Būtinai valykite protezus kiekvieną dieną – ryte ir vakare dantų šepetėliu ir pasta. Pamerkti protezus būtina, naudojant specialias protezų priežiūros ir dezinfekavimo tabletes.
  6. Norint išvengti lūžimų, nereikia protezais kramtyti kieto maisto (gabalinio cukraus, riešutų ir pan.). Saugokite protezus, kad nesudužtų. Jei protezas lūžo, kuo greičiau atneškite gydytojui pataisyti. Nagalima naudoti skilusio, lūžusio protezo ar jo dalies, nes tokio protezo nebebus galima pataisyti, be to, galima susižaloti burnos gleivinę.
  7. Pripratus prie protezų, nakčiai galite išsiimti, nebent gydytojas nurodė kitaip.
  8. Pritaikytus protezus reikia nešioti nuolat, nes po ilgesnės pertraukos, jie gali tapti nebetinkami nešioti.
  9. Pirmą kartą pasidarius dantų plokštelę gali „nusėsti” gleivinė, ypač, kai yra sunkūs bendriniai susirgimai. Patariama kreiptis į gydytoją. Burnos audiniai po protezu nuolat kinta, todėl patartina išimamus protezus kas 4-5 metai pakeisti naujais.
  10. Prie neišimamų (fiksuotų) protezų irgi reikia įprasti, iš pradžių gali būti panašių nemalonių pojūčių, kaip išimamų protezų atveju, tik, dažniausiai, šie pojūčiai būna ne tokie ryškūs.
  11. Fiksuotus protezus būtina kruopščiai valyti kaip ir natūralius dantis, ypač po tarpine tilto dalimi. Jeigu yra sudėtingesnė konstrukcija (užraktai ar pan.), gali reikėti specialių šepetėlių ar kitų priežiūros priemonių, kad pavyktų išvalyti sunkiai prieinamas vietas. Panašias priemones nadoja nešiojantys breketus.
  12. Protezams kaip ir natūraliems dantis reikalinga nuolatinė priežiūra. Patariama kas pusę metų apsilankyti pas burnos higienistą.

Šypsokitės ir mylėkite gyvenimą